Mnoštvo vjernika na Križevcu i obredima Velikog petka

Veliki petak je dan molitve i proživljavanja Kristove muke. U Međugorju je posebno živa pobožnost Križnog puta zbog naširoko poznatog brda Križevca i njegovih križnih postaja i velikog betonskog križa podno kojeg su se dogodila mnogobrojna obraćenja i ozdravljenja. Tako je Križevac već od ranih jutarnjih sati bio meta pojedinačnih i grupnih hodočasničkih molitava i zaziva!

Kao i inače na Veliki petak, i ovoga 15. travnja križni put za župljane i hrvatske hodočasnike bio je na Križevcu u 11 sati. Više stotina hodočasnika, vjernika iz cijele Hercegovine i župljana pobožno su u molitvi križnog puta slijedili međugorskog župnika fra Marinka Šakotu koji je spontanim razmatranjima predvodio molitvu pred postajama.

U međugorskoj crkvi tokom jutra nije bilo nikakvih obreda. Poslijepodne i prije 16,00 sati vjernici su se okupljali na ispovijed koja je trajala do 17,45 sati, a zatim se nastavila iza obreda.

Krunica je započela u 17 sati, a obredi muke Gospodinove i ljubljenje križa u 18 sati. Svetu Misu predvodio je fra Zvonimir Pavičić, uz koncelebraciju apostolskog vizitatora za župu Međugorje mons. Aldu Cavallia te župnih vikara fra Renata Galića i fra Antonia Primorca i đakona fra Ivana Hrkaća, te uz suslavlje mnogobrojnih svećenika.

Obredi Velikog petka podijeljeni su u tri dijela: služba riječi, klanjanje križu i sveta pričest. Na početku obreda svi vjernici obavljaju pokajnički čin u šutnji, klečeći, a svećenici se prostiru u najdubljoj poniznosti pred oltar. Tada priznajemo Bogu sve svoje osobne grijehe, ali i grijehe čitavog svijeta zbog kojih je Krist podnio muku i smrt na križu. Priznavajući grijehe, izražavamo svoju spremnost na žrtvu pokajnicu, ali i duboku i čvrstu nadu koju crpimo iz Božje riječi. Zato nakon zborne molitve i čitanja biblijskih tekstova sluša se izvještaj o muci Isusa Krista kako ju je zapisao evanđelist Ivan.

Upravo je to pjevanje Isusove muke večeras bilo posebno dojmljivo. Ulogu pripovjedača imao je đakon fra Ivan Hrkać, ulogu Isusa imao je fra Zvonimir Pavičić, pojedinačne uloge pjevao je muški glas iz velikog zbora „Kraljica Mira“ koji je pjevao sve zborne dionice.

„Pozvani smo donositi nadu u svakome vremenu, nadu koju nam je Gospodin podario na drvetu križa. Nadu da Bog vodi ovaj svijet i da smo uz njega uvijek sigurni. Koliko god se nekada činilo da je zlo jače, moramo znati da Bog ima konačnu riječ. On ju je već izgovorio i utjelovio u žrtvi svog Sina koji živi i kraljuje u vijeke vjekova Amen!“ – istaknuo je u svojoj propovijedi fra Zvonimir. Nakon homilije slijedila je sveopća molitva. Nju je također prvim dijelom pjevno izmolio đakon fra Ivan Hrkać, a govorni dio molitve je čitao fra Zvonimir Pavičić.

Razotkrivanje i klanjanje križu. Fra Zvonimir je pjevajući razotkrio križ, sredstvo mučenja i smrti. Poslušnošću i predanjem u Očevu volju Isus to sredstvo preobražava u sredstvo našega spasenja. Križ dakle postaje simbolom spasenja, života i nade. Iskazujući poklon križu, zahvaljujemo Kristu za njegovu neizmjernu ljubav prema nama.

Bogoslužje Velikog petka završava pričešću koja je posvećena na Veliki četvrtak. Ovoga se dana bolje razumije da blagovanje Kristova tijela u svetoj pričesti znači uzeti udjela u njegovoj žrtvi, prihvatiti trpljenje iz ljubavi prema braći i sestrama, te tako s Kristom širiti život u svijetu.

Označeno u