Sisački biskup komentirao parodiju "Posljednje večere" na OI : ‘Dobro ti đavli znaju što rade’

Sisački biskup Vlado Košić izrazio je u nedjelju svoje nezadovoljstvo zbog parodije na “Posljednju večeru” koja je izvedena na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu, nazvavši je primjerom stalnog ponižavanja koje kršćani trpe u sve sekularnijem svijetu. Predstavu na otvaranju nazvao je bogohuljenjem. 

Biskup Košić je u svom govoru na misnom slavlju u Osekovu povodom Svjetskog dana djedova, baka i starijih osoba istaknuo da su neke marginalne skupine izvele performans koji ismijava euharistiju koristeći Leonardovu slavnu sliku “Posljednja večera”. Smatra da je to još jedan primjer kako su kršćani poniženi u društvu koje se sve više udaljava od Božjih načela.

“U slučaju ove parodije, možemo vidjeti kako se izruguje Krist i kršćanska vjera u zemlji koja se nekada smatrala ‘prvom kćeri Crkve’,” rekao je biskup Košić, misleći na Francusku.

Prozvao ih je

Biskup Košić također je naglasio da oni koji napadaju Crkvu prepoznaju njenu snagu u Euharistiji, što je za kršćane duhovni izvor i simbol zajedništva. Prema njegovim riječima, Euharistija je “nebeski kruh” koji donosi snagu za kršćansko svjedočenje i održava zajedništvo vjernika.

“Zanimljivo, ti đavli dobro znaju kada napadaju Crkvu da je njezina snaga u euharistiji i da je ona taj kruh nebeski i životvorna hrana koja daje snagu za život. Ona je taj izvor života i daje nam snagu za kršćansko svjedočenje”, rekao je.

Organizatori Olimpijskih igara u Parizu uputili su ispriku katoličkoj zajednici i svim kršćanima koje je uzrujala scena koja je predstavljala parodiju na Leonardovu “Posljednju večeru”. Performans je uključivao članove grupe “Drag Race France”, transrodnu manekenku i pjevačicu u ulozi Dioniza, starogrčkog boga vina, što je mnoge podsjetilo na biblijsku večeru Isusa i njegovih apostola prije raspeća.

Pozvao da se sjetimo svojih starih

Prikazivanje ove reinterpretacije slavne slike izazvalo je val nezadovoljstva među vjernicima, osobito u Sjedinjenim Američkim Državama, premda organizatori tvrde da im nije bila namjera uvrijediti vjernike.

Papa Franjo izabrao je stih iz Psalma 71 kao geslo ovogodišnjeg četvrtog Svjetskog dana baka i djedova: “Ne zaboravi me u starosti mojoj…”. Biskup Košić naglasio je kako taj stih odražava osjećaje mnogih starijih osoba koje se osjećaju zapostavljenima jer više nisu u mogućnosti raditi ili doprinijeti društvu kao prije.

“Naša je kršćanska dužnost zagovarati dostojanstvo svakog ljudskog bića, bilo da je zdravo, bolesno, mlado ili staro,” izjavio je biskup, apelirajući na društvo da ne zaboravi starije i bolesne te da im pruži potrebnu podršku i ljubav. Informacije su prenesene iz izvješća Sisačke biskupije.