I ove godine uočnicu ukazanja, svetkovinu sv. Ivana Krstitelja 24. 6. kao i sam dan ukazanja, obilježilo je mnoštvo hodočasnika iz čak 37 zemalja – kako bilježi Ured informacija. Svih dana devetnice, a posebno posljednjih večeri kako se Međugorje punilo hodočasnicima, posebno je posjećena bila večernja devetnica na Brdu ukazanja u 22 sata, od 16. – 24. lipnja, s molitvom krunice i ukazanjem vidjelici Mariji Pavlović – Lunetti. Sedmog i osmog dana devetnice, Mariji se u molitvi i na ukazanju pridružio i vidioc Ivan Dragičević.
Zadnjih dana pred obljetnicu u Međugorje je također pristizalo sve više hodočasnika – pješaka koji su dolazili pojedinačno, obiteljski ili organizirano. Brdo ukazanja je po cijele dane i noći bilo ispunjeno molitvom, pjesmom i sabranom tišinom. Ono što su svi oni koji su bili tamo otvorena srca mogli sa sobom ponijeti, bio je osjećaj dubokog mira.
Zapravo, zajednička nakana skoro svih molitava, kao i hodočasničkih Hodnji (Hodnja mira od Ljubuškog do Međugorja i 7. Zavjetno hodočašće Kraljici Mira – hod od Čitluka do Međugorja) bile su s nakanom molitve za mir, mir u našim srcima, našim obiteljima, našim državama i cijelome svijetu.
Također ova je devetnica kao i sve molitve bila istovremeno i zahvala za 45 godina Gospine prisutnosti, zato je svaku večer sveta misa započinjala pjesmom „Došli smo ti Majko draga, a završavala je molitvom „Veliča“ koju su molili vidioci Marija i Ivan.
Osim večernje devetnice na Brdu ukazanja, župa je također organizirala svakoga dana u 16,00 sati od 15. – 23. lipnja, molitvu krunice na Brdu ukazanja.
Posebna devetnica je bila u sklopu večernjeg molitvenog programa, a započela je 16. lipnja i odvijala se ovim rasporedom:
Prvog dana Devetnice Kraljici Mira za 45. obljetnicu Gospinih ukazanja u Međugorju svetu misu je predslavio fra Jure Barišić, nekadašnji župni vikar u Međugorju, a sada župnik i gvardijan u Širokom Brijegu. Krunica prije mise su predmolili župljani iz Miletine i fra Karlo Lovrić.
Drugog dana Devetnice, krunicu su predmolili župljani iz Vionice i fra Josip Marija Katalinić, a večernji molitveni program potom se, kao i svaku večer nastavio svetom misom koju je predslavio Hrvoje Miletić, nekadašnji župni vikar u Međugorju,a danas župnik u župi sv. Petra i Pavla u Kočerinu u koncelebraciji sa 71 svećenikom.
Trećeg dana devetnice krunicu su predmolili članovi Trećeg franjevačkog reda iz župe Međugorje zajedno sa svojim duhovnim asistentom, međugorskim župnikom fra Zvonimirom Pavičićem, a na misi je pjevao zbor Franjevačke mladeži iz Međugorja. Uz koncelebraciju 66 svećenika, svetu misu predslavio je fra Bože Milić, koji je bio na službi u Međugorju, a danas je župnik i gvardijan u Tomislavgradu.
Četvrtog dana Devetnice svetu misu je predslavio fra Mario Knezović, župnik i gvardijan u Mostaru.
Krunicu su predmolili župljani iz Bijakovića i fra Karlo Lovrić, a na misi je koncelebriralo 77 svećenika, a pjevao je Muški zbor Kraljica Mira.
Petog dana Devetnice krunicu su predmolili župljani iz Međugorja i fra Josip Marija Katalinić. Svetu misu predslavio je fra Ivica Vrbić, koji već godinama djeluje kao misionar u Boliviji, koncelebriralo je 67 svećenika, a pjevao je zbor sestara franjevki.
Šestog dana devetnice, u nedjelju, krunicu su predmolili fra Josip Marija Katalinić sa štićenicima iz Majčina sela i zajednice Milosrdni Otac, a svetu misu, uz koncelebraciju 93 svećenika, predslavio je međugorski župni vikar fra Karlo Lovrić.
Sedmog dana devetnice, u ponedjeljak, krunicu je predmolio fra Karlo Lovrić i župljaniiz Šurmanaca, a svetu misu je predslavio fra Ljubo Kurtović, župnik u Tihaljini.
Osmog dana devetnice, u utorak, krunicu su predmolili međugorski framaši i njihov duhovni asistent fra Marin Mikulić, a nakon toga, kao i svaku večer, uslijedila je sveta misa koju je predslavio fra Andrija Majić, tajnik Hercegovačke franjevačke provincije.
Devetog dana devetnice, na uočnicu Gospinih ukazanja, krunicu su predmolili članovi Humanitarne udruge ‘Marijine ruke’ i fra Zvonimir Pavičić. Na misi je pjevao župni zbor Kraljica Mira, a koncelebriralo je 259 svećenika. Svetu misu na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova predslavio je fra Miljenko Šteko, gvardijan Međunarodnog zavoda Antonianum u Rimu.
Nakon večernje svete mise na uočnicu 45. obljetnice Gospinih ukazanja, uslijedilo je zajedničko jednosatno klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu, koje se nastavilo u tišini do 6 sati ujutro.
DAN 45. OBLJETNICE
Na sam dan obljetnice prva sveta misa na hrvatskom jeziku bila je u šest sati, te zatim u 7, 8, 9 i u 11 sati.
Svečano misno slavlje započelo je u 19 sati procesijom sa Gospinim kipom na rubu vanjskog oltara.
Svetu misu predslavio je provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš uz suslavlje mnoštva svećenika i uz pratnju doista velikog broja hodočasnika. Kadrovi fotoaparata i kamere hvatali su prekrasne primjere ljudi okupljenih oko oltara, oko molitve i zahvale Onoj koja je ovdje 45. godina kako bi nas vodila k Isusu. I to je fra Jozo u svojoj bogatoj propovijedi upravo istaknuo: „Međugorje je mjesto susretas Kristom koji je središte svega.
On je susret svih ostalih susreta!“ Fra Jozo pozvao je svu Gospinu djecu da ne prestaju hodati – jer Međugorje je prepuno hoda, penjanja, hodnji... ali hodu koji ima smisao jer se zna cilj – a to je Bog. I da ne prestanemo biti tražitelji mira i ljubavi, jer „stanje naše ljubavi je stanje naše duše! ...
Ova obljetnica neka bude naš polazak na put prema Njoj i u konačnosti prema Njemu, jer samo tada razumijet ćemo veličinu Smisla!“ – pozvao je sve okupljene fra Jozo Grbeš na kraju
svoje propovijedi.
A to je uistinu i poruka svima nama na kraju ovih bogatih dana, ne prestati hodati s Gospom i tražiti Onoga koji jedini u nama može učiniti sve novo!
Paula Tomić / medjugorje-info.com

