Misu je predvodio i na njoj propovijedao vojni biskup Jure Bogdan, uz koncelebraciju umirovljenog šibenskog biskupa Ante Ivasa i brojnih svećenika. Na misi su, uz brojne vjernike, sudjelovali i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade Andrej Plenković, izaslanici predsjednika Republike Zorana Milanovića i drugi visoki dužnosnici.
Kratak i upečatljiv pozdravni govor fra Josipa Gotovca
Fra Josip Gotovac na kraju mise održao je kratak pozdravni govor, u kojemu je, snažno podsjećajući na okolnosti, uzroke i vrijednosti Domovinskog rata, upozorio na dramatične podjele u hrvatskom društvu, s posebnim osvrtom na odnos prema braniteljima.
Nekoliko sati ranije, policija je na prilazu Kninu zaustavila branitelje u odorama HOS-a koji su imali pozivnicu za sudjelovanje na svečanosti u Kninu, prepriječila im put rekavši im kako u Knin smiju doći tek nakon 14 sati.
Brojne javne osobe i stranke osudile su taj postupak vlasti, među njima Domovinski pokret, Suverenisti i Hrvatska stranka prava. Međutim, fra Josip Gotovac poslao je najsnažniju poruku u kojoj nije u prvom planu bila osuda, nego ozbiljno upozorenje. I to upozorenje na na vrijednost hrvatskih branitelja kao jednog od najsnažnijih temelja hrvatske samostalnosti i slobode.
Na svečanosti obljetnice Oluje govorili su predsjednik države Milanović, predsjednik Sabora Jandroković i predsjednik Vlade Plenković i svaki od njih je poslao snažne političke poruke vezane za aktualne prilike.
Međutim, vjerojatno će današnji dan biti najviše upamćen po govoru fra Josipa Gotovca na kraju mise, pogotovo zbog sramnog odnosa vlasti prema braniteljima i snažne poruke kninskog gvardijana koju je pritom poslao.
Fra Josip podsjetio na temelje na kojima je nastala Republika Hrvatska
Fra Josip je podsjetio da svaka godišnjica Oluje “u svima nama vraća jake emocije ponosa i zajedništva kojega smo imali nakon oslobođenja domovine”, ističući jasno temelje na kojima je nastala Republika Hrvatska.
“Republika Hrvatska, dakle, nije sljednica ni ustaškog nacizma ni partizanskog antifašizma. Država, Republika Hrvatska stvorena je u Domovinskome ratu”, naglasio je.
“Vjerujem da je naša pobjeda izvojevana uz Božju pomoć, kao i zajedništvo našeg, kroz povijest napaćenog hrvatskog naroda. U isto vrijeme ponosa na slavnu pobjedu u Oluji, evo nije lijepo što se događa na proslavi današnjega dana, svake godine kako vidimo dolazi sve manje branitelja, sve manje posjetitelja. Mogo je onih koji dođu, ali moraju ostati iza prepreke”.
Otvoreno je zatražio da se to više ne događa: “Pa evo molim sve da prekinemo takvu praksu, jer upravo su nam u prvom redu branitelji omogućili da slavimo ovaj dan”, rekao je.
Hrvatska je vlasništvo hrvatskog naroda
“Naša domovina je vlasništvo cijelog našeg hrvatskog naroda. Imamo dakle svoju vlast, imamo svoju vojsku, svoju policiju, svoje institucije, mi smo jedan narod, jedno tijelo”, upozorio je fra Josip na ustavne temelje hrvatske države.
“Želio bih”, nastavio je, “da proslava Oluje bude spontano svenarodno veselje bez ikakvih velikih ograda i podijeljenosti. I imamo pravo na to. Jer cijena kojom smo platili slobodu zaista je visoka.”
Svoj je zahtjev ilustrirao brojem žrtava za slobodu Hrvatske: “Petnaest tisuća poginulih i nestalih. To vam je trista autobusa punih ljudi. Od kojih je 402 djece. Osam autobusa djece je poginulo”.
“Mnogi su ranjeni, porušeni su nam domovi, uništena nam je ekonomija, i više od ovoga nabrojenog cijena je naše slobode. I upravo zbog visoke cijene slobode nemamo pravo biti nemarni, pa molim predstavnike u prvom redu vlasti, da u strateškim odlukama slušaju volju naroda, kroz institut i referenduma”, bio je jasan fra Josip Gotovac.
Tko je najzaslužniji
“S ponosom ističem najzaslužnije za stvaranje samostalne Republike Hrvatske. Najprije zagovor Blažene djevice Marije, zatim mudro političko vodstvo na čelu s dr. Franjom Tuđmanom, dobrog kardinala blagopokojnoga Franju Kuharića, hrabrost hrvatskih branitelja i zajedništvo cijelog našeg naroda”, nabrojao je one čijim je zaslugama Republika Hrvatska stvorena i obranjena.
“Svi smo bili ujedinjeni i, kako bismo rekli, vukli smo ista kola”, podsjetio je i nastavio: “I nije lijepo da se hrvatske branitelje spominje i stavlja u bilo kojem obliku u negativni kontekst. Hrvatski branitelji su časni ljudi, na koje je rat ostavio duboke ožiljke. Oni, kao i njihove obitelji, s tim ožiljcima i danas žive”.
“Dragi branitelji, evo ma što tko govorio, vaše zasluge za stvaranje Republike Hrvatske su u pravom smislu herojske”, izravno se obratio braniteljima i ukazao gdje im je mjesto u kolektivnom sjećanju.
Fra Josip Gotovac posebice je istaknuo zajedništvo kao čvrsti temelj hrvatskog društva i države i na moralne postulate koji su se pokazali ključnima u njezinu stvaranju.
Snažan poziv na zajedništvo i uzajamno poštivanje
“Snaga zajedništva pokazala se i po završetku rata. Izgradili smo porušeno. Morali smo graditi i ono što su nam napadačka Jugoslavenska narodna armija i samozvani četnici porušili. Narod nikada neće zaboraviti cijenu koju je platio u Domovinskome ratu. U ratu, koji nam je nametnut, mi smo pobijedili. Ali nikoga ne mrzimo. Štoviše, mi molimo kršćanski za svoje neprijatelje. Ali, zbog visoke cijene slobode, imamo moralnu obvezu od napadača tražiti dva uvjeta: iskreno kajanje i nadoknadu svekolike štete”.
“Poštovani svi, obnovimo zajedništvo našega naroda, jer to je jedini put, to je jedina naša snaga, to je naša budućnost. Zaustavimo podjele! Neka nam dobrobit domovine i naroda bude na prvom mjestu. Odrecimo se osobnih, privatnih interesa. Ja sam osobno optimist i ne sumnjam u to da će doći vrijeme procvata naše drage domovine”, zaključio je, pozdavivši sve riječima:
“U ime samostana svetog Ante u Kninu i fratara koji u njemu djeluju, svima želim blagoslovljen današnji Dan pobjede, Dan domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja. Bog vas blagoslovio i živjeli!”