“Moralno je prihvatljivo primati cjepiva protiv Covid-19 koja su koristila stanične linije pobačenih fetusa u svom istraživanju i proizvodnom procesu.”
Zbog situacije s trajnom pandemijom, „sva cjepiva koja su prepoznata kao klinički sigurna i učinkovita mogu se koristiti mirne savjesti sa sigurnim znanjem da uporaba takvih cjepiva ne predstavlja formalnu suradnju s pobačajem zbog stanica korištenih u proizvodnji cjepiva. ”
Vatikanska Kongregacija za nauk vjere dala je ove izjave u bilješci koju su potpisali prefekt, kardinal Luis Ladaria i tajnik, nadbiskup Giacomo Morandi. Papa Franjo tekst je izričito odobrio 17. prosinca i objavio u ponedjeljak.
Ovaj dokument, koji je objavljen jer se mnoge zemlje pripremaju za provedbu cijepljenja, autoritativno intervenira kako bi razjasnio sumnje i pitanja koja su proizašla iz ponekad kontradiktornih izjava na tu temu.
Kongregacija za nauk vjere kaže da ne “namjerava prosuđivati sigurnost i djelotvornost” postojećih cjepiva protiv Covid-19, za što su odgovorni biomedicinski istraživači i agencije za lijekove. Umjesto toga, kongregacija se fokusira na moralne aspekte primanja cjepiva razvijenih pomoću staničnih linija iz tkiva dobivenog od dva fetusa koji su pobačeni 1960-ih.
Uputa ‘Dignitas Personae’, koju je odobrio papa Benedikt XVI., istaknula je da „postoje različiti stupnjevi odgovornosti“, jer „u organizacijama u kojima se koriste stanične linije ilegalnog podrijetla, odgovornost je onih koji donesu odluku o njihovoj uporabi, a to nije ista odgovornost kao i kod onih koji nemaju glasa u takvoj odluci.”
Osobito je naglašeno da cijepljenje kao pravilo nije moralna dužnost te da mora biti dobrovoljno. Oni pak koji ne žele primiti cjepivo proizvedeno uporabom staničnih linija od pobačenih fetusa moraju uporabom razboritih mjera i prikladnim ponašanjem učiniti sve što mogu kako ne bi postali prijenosnici zaraze.
Osigurati moralno prihvatljiva cjepiva
Na kraju, Kongregacija je istaknula kako je moralni imperativ da farmaceutska industrija i vlade zemalja osiguraju dostupnost učinkovitih i moralno prihvatljivih cjepiva najsiromašnijim zemljama tako da ona za njih ne budu preskupa.
„Inače bi nedostatak cjepiva postao još jedan znak diskriminacije i nepravde koja ostavlja siromašne zemlje da žive u zdravstvenom, ekonomskom i društvenom siromaštvu”, stoji u izjavi Kongregacije za nauk vjere.
Stoga, tvrdi bilješka objavljena u ponedjeljak, “kada nisu dostupna etički besprijekorna cjepiva protiv Covid-19″, moralno je prihvatljivo primati cjepiva Covid-19 koja su u svojim stanicama koristila stanične linije pobačenih fetusa u procesu istraživanja i proizvodnje”, javlja vaticannews.