Dramatična stvarnost spolnog zlostavljanja maloljetnika posljednjih je desetljeća snažno zbila na svjetlo dana u okrilju Crkve, suočivši nas s vrlo teškim činjenicama: ustvrdio je Papin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, na Simpoziju „Dostojanstvo maloljetnika u digitalnom svijetu“, koji je 3. listopada, započeo na Papinskom sveučilištu Gregoriana.
Crkva je „postupno osvijestila pretrpljenu štetu i patnju žrtava, te potrebu da ih se sasluša, kako bi se kasnije moglo djelovati na različitim poljima, liječeći rane, uspostavljajući pravdu, u prevenciji zločina i formaciji odgajatelja, a u perspektivi širenja i ustanovljenja nove kulture zaštite mladih“.
Potrebno je zalaganje i napor kako bi „prava maloljetnika bila zaštićena i obranjena s puno više pažnje i učinkovitosti no što se činilo u prošlosti“. U tom smislu, kardinal Parolin je komentirao slučaj mons. Carla Alberta Capelle, vatikanskog diplomata u Kanadi, trenutno pod istragom zbog posjedovanja pedopornografskog materijala.
„Radi se o vrlo bolnom slučaju i teškoj kušnji za sve uključene“, rekao je kardinal, „pristupili smo slučaju s najvećim zalaganjem i pažnjom. Suzdržani smo s informacijama, u cilju zaštite istine i pravednosti do kojih se mora doći, kao u svim sudskim slučajevima“.
Prema Interpolu, 2016. godine je svakoga dana petoro djece pretrpilo neku vrstu spolnog zlostavljanja na Internetu (putem širenja filmova i fotografija te vrbovanja). „Fenomeni s kojima se suočavamo dostižu zastrašujuću razinu, njihove dimenzije i brzina širenja nadilaze našu maštu“, rekao je kardinal Parolin.
Digitalni svijet „nije prostor odvojen od svijeta: nego jedna dimenzija našeg jedinog stvarnog svijeta, a maloljetnici koji rastu u njemu izloženi su novim rizicima, ili pak starim rizicima koji se izriču na novi način.“ Problem je osjetniji u zemljama gdje pristup novim tehnologijama ne ide u korak s gospodarskim i društvenim razvojem.
„Stotine milijuna djece i mladih raste u digitalnom svijetu, no u nerazvijenom kontekstu“, nastavio je Parolin, njihovi roditelji im ne znaju pomoći u rastu s tehnologijama, a vlasti ne znaju „odakle početi“ u programima prevencije i zaštite. Periferije o kojima papa Franjo kontinuirano govori, nalaze se i unutar bogatih društava, gdje postoji veliko duhovno siromaštvo i pomanjkanje ljudskosti, poručio je Parolin. Djeca sa svih tih periferija nisu slučajno postala cilj raznih mreža izrabljivanja i on-line nasilja organiziranog na globalnoj razini.
Na Simpoziju o „Dostojanstvu maloljetnika u digitalnom svijetu“, koji organizira „Centar za zaštitu djece“ pri Papinskom sveučilištu Gregoriana, WeProtect i Plavi telefon za djecu žrtve nasilja, do petka će zajedno raditi 150 stručnjaka s iskustvom u zaštiti djece i mladih, političara, znanstvenika, vjerskih predstavnika kao i predstavnika velikih internetskih tvrtki i operatera.
Vrijednost ovog simpozija je upravo u pokušaju da se na jednom mjestu okupe „best practices“ (sve najbolje prakse i protokoli, op.prev.), baš kako bismo se suočili s ovim sve raširenijim i težim fenomenom, poručio je kardinal Parolin.
Cilj je razvoj koordinirane zajedničke strategije, kako se nadolazeće generacije ne bi trebale pitati zašto nismo učinili više, rekla je Joanna Shields, osnivačica WeProtecta (Svjetske mreže suradnje za zaustavljanje internetskog spolnog zlostavljanja i zlouporabe djece). Generacija rođena u digitalnom svijetu manje spava, manje izlazi, manje se susreće i kasnije prelazi u svijet odraslih, u svijetu Interneta, za kojeg vjerujemo da je dobar, no kojem može pristupiti baš svatko.
„Ovu opasnost potrebno je razumjeti i iščitati na globalnoj razini“, rekla je talijanska ministrica obrazovanja Valeria Fedeli, ustvrdivši kako se već radi na tom polju, u planiranju i provođenju digitalne edukacije za učitelje i mlade, u cilju osposobljavanja za sučeljavanje sa cyberbullyingom (virtualnim nasiljem, op.prev.) i s pedofilijom, „dubokim i nažalost globalnim fenomenom“.
U petak će izaslanici na posebnoj audijenciji Svetom Ocu predstaviti zaključnu izjavu s ovog Simpozija.
misija/Radio Vatikan