medjugorje shop 3

Sjemeništarac iz Indonezije dobio stigme, medicinski stručnjaci nemaju objašnjenje

Rane indonezijskog sjemeništarca potaknule brojna pitanja stigmate ...

Stigme (grč. stígma – biljeg, ožiljak, rane) su ožiljci za koje se misli da su na nadnaravan način utisnuti nekim osobama velike duhovnosti, a izgledom podsjećaju na pet rana što ih je Isus zadobio kod razapinjanja na križu. Mnogi sveci nosili su ove, medicinski i znanstveno potpuno neobjašnjive rane, a među najpoznatijima su sveti Franjo Asiški te sveti Padre Pio.

No, Katolička Crkva zabilježila je samo nekoliko slučajeva laika koji su nosili stigme, a među njima je i ovaj sjemeništarac koji proživljava Isusovu muku čiji se slučaj istražuje.

Tedy Dundru, rođen na Indonezijskom otoku Floresu, postao je središte internetskih rasprava nakon objave fotografija koje prikazuju njegove ruke s ranama koje podsjećaju na one raspetog Krista

tedy-dundru-1.jpg

PHOTO: Rane na rukama kapucinskog sjemeništarca Tedyja Dundrua pojavile su se 2010. godine i podsjećaju na one koje je Isus pretrpio tijekom svog raspeća.

Kapucinski sjemeništarac iz Sjeverne Sumatre postao je internetska senzacija u Indoneziji nakon što su objavljene fotografije na kojima se vide rane nalik onima koje je pretrpio Krist tijekom svog raspeća.

Fotografije Tedyja Dundrua, rođenog na otoku Flores u Indoneziji, koje su u posljednjih nekoliko dana postale viralne na društvenim mrežama pokazuju rane na njegovim nogama, rukama, lijevom torzu i očima.

Rane su slične onome što katolička crkva naziva stigmama - rane koje su nanesene Isusu Kristu tijekom njegova raspeća.

Njegovi rođaci i crkveni vođe u Medanskoj nadbiskupiji, gdje studira teologiju i filozofiju, izjavili su da su rane na fotografijama autentične.

Jedan član obitelji, Luis Aman, rekao je da su se rane pojavile nekoliko godina ranije.

"Prvo su se pojavile 2010. godine kada je ušao u samostan", rekao je.

Prije nego što se pridružio kapucinima 2016., Dundru se pridružio Xaverianovim misionarima i proveo vrijeme u samostanu Lamanabi Trappist na istoku Floresa.

"U samostanu je iskusio iste ozljede koje su mu uzrokovale mnogo boli", rekao je Aman.

Dok je bio u samostanu, rane bi se povukle, a zatim bi se ponovno pojavile.

"Kapucinski red ga je poslao u Italiju na liječenje, ali brojni medicinski stručnjaci ga nisu uspjeli izliječiti ni objasniti uzrok njegovih rana", rekao je.

"Obitelj je do sada nerado govorila o tome jer su zbunjeni i nisu sigurni što se događa", dodao je Aman.

Mnogi ljudi sada znaju za njegovo stanje, unatoč tome što Kapucinski red želi prikriti te događaje od javnosti. Članovi Kapucinskog reda, kao ni sam Dundru, nisu bili dostupni za intervju.

Međutim, generalni vikar Medanske nadbiskupije, Michael Manurung, rekao je lokalnom katoličkom novinskom portalu sesawi.net da Kapucini oprezno istražuju taj događaj.

"Doći će pravo vrijeme kada će se moći dokazati jesu li to duhovna iskustva ili nešto drugo", rekao je.

No, katolici koji su vidjeli fotografije na internetu traže odgovore i pozvali su crkvene službenike da odmah poduzmu odgovarajuće mjere kako bi utvrdili da li su Dundruove rane stigmate ili ne.
"Ovo je svakako jedinstven slučaj i postavljaju se mnoga pitanja", rekao je Bonifasius Gunung, katolički laik u Jakarti.

“Neki su slučaj podijelili putem interneta i odmah ga nazvali slučajem stigmata. Crkva bi trebala poduzeti mjere kako bi to istražila ”, rekao je.

Crkva doživljava stigmate kao blagoslov za duboko religiozne ljude, kao da ih je uistinu Krist dotaknuo. Skeptici misle da su rane posljedica samoozljeđivanja ili medicinskog problema.

Riječ je o 5 "svetih" rana koje uključuju oznake na glavi od trnove krune, rane od čavala na rukama i nogama, tragove šibanja i ranu od koplja koja prolazi kroz bok.

Među poznatim stigmaticima je sv. Franjo Asiški - prva osoba za koju se vjeruje da je primila stigmatu – dobio je rane na rukama, nogama i bokovima.

Poznati su još i Talijani Sv. Gemma Galgani i svećenik, Francis Forgione, koji je postao poznat kao Sveti Padre Pio, a zatim sv. Pio, te njemačka redovnica Therese Neumann.

Bog je kroz povijest mnogim osobama daje i osobite milosti pa i znakove za njihovo vrijeme da bi, bilo osobno, bilo u zajednici, i oni sami postali znakom. U takav red izabranika Božjih spadaju stigmatici. Oni su dar Božji vremenu u kom žive i gdje djeluju, ali su i znak da je jedino spasenje po Isusu Kristu raspetom i uskrslom. Ne možemo biti baštinici samo njegovog uskrsnuća a da nismo baštinici i njegove muke. To je dakle vrhunaravni govor kojega kršćanin razumije. U kršćanskoj terminologiji takav znak se redovito zove čudo.

Prevela: Erika Radovic/medjugorje-info.com