Usred ludila za filmom 'Barbie' lansiraju se "Barbie Djevica Marija" i "Isus Ken"

Planirano ponovno lansiranje Barbie lutaka s vjerskom tematikom nazvanih "Barbie Djevica Marija" i "Isus Ken", izazvalo je bijes u cijelom svijetu, posebno među katoličkim skupinama u Buenos Airesu, rodnom mjestu pape Franje, prenosi .christiantoday.

Ovo dolazi nakon što je međunarodni uspjeh filma "Barbie" Grete Gerwig s Margot Robbie i Ryanom Goslingom u glavnim ulogama, potaknuo kreatore, lokalne umjetnike Emiliana Poola Paolinija i Marianelu Perelli, da ponovno izdaju svoju spornu kolekciju.

Kako je izvijestio Jam Press, originalna umjetnikova izložba "Barbie: The Plastic Religion" iz 2014. dobila je ozbiljne prijetnje smrću zbog predstavljanja važnih vjerskih osoba, uključujući katoličke svece i Djevicu Mariju, kao lutke.

Unatoč prijetnjama, najmanje jedna trgovina igračaka u Argentini navodno je pristala opskrbiti neke modele oživljene kolekcije, a umjetnici planiraju izložiti svoje lutke na umjetničkoj izložbi u prosincu, piše New York Post .

Prethodna izložba, "Barbie, Plastic Religion," izazvala je gnjev u cijelom svijetu, piše USA Today . Svećenik Adrian Santarelli iz župe St. Thomas More u Buenos Airesu u to je vrijeme dovodio u pitanje prikladnost lutaka, rekavši da njihov prikaz može oštetiti djetetovo razumijevanje svetog.

Uključivao je Barbike prikazane kao Ivana Orleanska i Djevica od Guadalupe, između ostalih, i Kena kao Budu i Mojsija. Posebno je izbjegavao lutke koje predstavljaju muslimanske figure zbog islamskih zabrana takvih prikaza.

Kao odgovor na kontroverzu, umjetnici inzistiraju na tome da je izložba čisto umjetničko djelo i da mu nije namjera izazvati uvredu. Paolini inzistira da su kreacije bile "jednostavno spoj dva najpopularnija elementa u povijesti: Barbie lutke i religije".

"Iskreno govoreći, ne razumijemo zašto smo napadnuti", rekao je Paolini, a prenosi New York Post . “Religija je uvijek prikazivala djevice kao najljepše žene”, dodao je. "Danas je najljepša žena Barbie."

Očekuje se da će izložba navodno planirana za prosinac privući oko 400 posjetitelja, prema riječima organizatora, uz nazočnost policije kako bi se osigurala sigurnost.

Perelli i Paolini došli su na ideju nakon što su svjedočili proslavi Dana mrtvih u Meksiku. Tvrde da ako postoje Barbike koje predstavljaju različite profesije, zašto ne i religijsku?

Umjetničko djelo je u prošlosti izazvalo bijes i Hindusa.

Rajan Zed, hinduistički svećenik sa sjedištem u Nevadi, kritizirao je "Barbie fikciju Kali" kao neprikladnu i neumjesnu. Međutim, Elina Aguilar, umirovljenica, i Hugo Fryszberg, zaposlenik vlade u Buenos Airesu, branili su izložbu, ističući da su lutke drugih vjerskih ličnosti prodane bez problema.

Reakcije društvenih medija na oživljenu kolekciju su različite.

Jedan korisnik to je označio kao "međunarodni skandal", dok je drugi optužio umjetnike da traže slavu na neslavan način.