U ponedjeljak 18. ožujka 2019. registracijom sudionika od 15,00 sati popodne i večernjim molitvenim programom, započela je prva ovogodišnja međunarodna duhovna obnova u Međugorju. Ove godine malo kasnije nego obično (prije je to naime bio kraj veljače ili početak ožujka), započela je 26. Međunarodna duhovna obnova za organizatore hodočašća, voditelje centara mira i međugorskih molitvenih i karitativnih skupina. O temi obnove „Idi za mnom!“ (Mk 10, 21) razmatra prijavljenih 351 sudionik iz 28 zemalja (Hrvatska, BiH, Slovenija, Italija, Ukrajina, Latvija, Rusija, Australija, USA, Portugal, Engleska, Libanon, Irska, Poljska, Slovačka, Češka, Mađarska, Njemačka, Austrija, Švicarska, Martinique, Francuska, Belgija, Guatemala, Španjolska, Poljska, Korea).
Danas, na svetkovinu sv. Josipa 19. ožujka jutarnji program započeo je klanjanjem koje je predvodio fra Marinko Šakota koordinator obnove. On je sudionicima uputio i dobrodošlicu te čestitke današnjem predavaču apostolskom vizitatoru za Međugorje Mons. Henryku Hoseru za njegov rođendan i 14. godišnjicu njegovog biskupskog ređenja.
U svojoj jutarnjoj katehezi Mons. Hoser je govorio o povijesnim počecima hodočašćenja te o razlozima zašto su ljudi uopće počeli hodočastiti. Kao i u svim svojim interventima, Mons. Hoser temama pristupa antropološki, odnosno uvijek teologiju i filozofiju pretočuje u konkretan poziv i poslanje čovjeka. Tako je i sada objasnio kako je hodočašće zapravo HOD od ovozemaljskog prema onostranom životu sa ciljem da se uđe u dublji kontakt s Bogom, da čovjek otkrije ono za što je stvoren i zašto je sposoban. Cilj hodočašća je otkriti upravo ono na što Gospa ovdje u Međugorju poziva: da je Bog ljubav, da nas ljubi i da smo i mi onda tom ljubavlju pozvani ljubiti brata čovjeka. Cilj hodočašća je dakle deifikacija (pobožanstvenje) – ulaženje u Božju narav. To iskustvo preobražava našu nutrinu i to je ono što Gospa ovdje naziva: obraćenje srca! Završio je govoreći o sv. Josipu upućujući sve voditelje hodočašća kako i oni sami trebaju biti primjeri, uzori i odgojitelji svojih hodočasnika – baš poput sv. Josipa.
Nakon stanke, sudionicima se obratila MARIJA ČARAPINA predsjednica Društva vodiča za hodočasnike koja ih je upoznala sa povijesti nastanka Društva te također iskaknula razliku između turističkog vodiča i vodiča za hodočasnike koji prije svega treba biti čovjek od vjere i sakramentalnog života.
MARIJANA JURIČIĆ upoznala je sudionike sa svojim uredom koji stoji na raspolaganju svim voditeljima hodočašća za savjete, pritužbe, probleme i svjedočanstva koja će susresti u svom radu.
VEDRAN VIDOVIĆ novi ravnatelj Informativnog Centra pokazao je sudionicima statističke podatke koji govore o veličini multimedijske podrške koja prati svakodnevni međugorski program (video prijenos, internet prijenos, usluge prevođenja te izdavaštvo), i upoznao ih je sa programom slijedećih planiranih duhovnih obnova u Međugorju.
Jutarnji program završio je fra Marinko dajući sudionicima konkretne upute poput onih da se pri pravljenju programa hodočašća pazi da ih se ne preoptereti, nego da se hodočasnicima ostavi prostor za molitvu i sakramente, također da se biraju mjesta hodočašća, a ne turizma i da se provjeravaju zajednice i mjesta koja se posjećuju jer nisu sva priznata od Crkve. Zaključak je svakao taj kako je Međugorje prije svega mjesto MOLITVE i obraćenja i kao takvo ga trebamo gledati i čuvati!
Današnji poslijepodnevni program sastoji se od rada po jezičnim skupinama, a zatim je večernji molitveni program. Misu će predslaviti Mons. Hoser koji će od sutra otići na kraće putovanje.
Program u slijedećim danima sastojat će se od predavanja i molitve na Križevcu i Podbdu. U srijedu navečer sudionici obnove sudjelovati će u meditaciji i blagovanju sa župljanima o kruhu i čaju. A u četvrtak će zajednički ručak za sve sudionike biti organiziran u Majčinom selu. Duhovna obnova završiti će u petak, 22. ožujka razmjenom iskustava te završnim misnim slavljem.