Svima je ovdje okupljenima upućena riječ Božja koja nas danas poziva da razmislimo o posebnom pozivu koji Gospodin upućuje svakome od nas – naglasio je Papa i dodao – kao što je učinio sa Samuelom, On nas zove po imenu, svakoga od nas, i traži da poštujemo činjenicu da smo stvoreni jedinstveni i neponovljivi, svi međusobno drugačiji, svaki sa svojom ulogom u svijetu.
U evanđelju dvojica učenika Ivana Krstitelja pitaju Isusa: „Gdje stanuješ?“, puštajući da se shvati kako o odgovoru na to pitanje ovisi njihov sud o učitelju iz Nazareta. Isusov odgovor je jasan: „Dođite i vidite!“, i time započinje osobni susret koji razmatra odgovarajuće vrijeme prihvaćanja, upoznavanja i prepoznavanja drugoga.
U poruci sam za današnji Svjetski dan napisao: „Svaki je stranac koji kuca na naša vrata prilika za susret s Isusom Kristom koji se poistovjećuje s prihvaćenim strancem svih vremena“ – istaknuo je Sveti Otac i nastavio – za stranca, selioca, izbjeglicu, prognanika i azilanta svaka su vrata nove zemlje također prilika za susret s Isusom. Njegov je poziv „Dođite i vidjet ćete!“ danas upućen svima nama, domaćim zajednicama i novopridošlicama. To je poziv da nadvladamo svoje strahove kako bismo mogli ići ususret drugome, kako bismo ga mogli prihvatiti, upoznati i priznati.
Poziv je to koji daje priliku da budemo bližnji drugome kako bismo vidjeli gdje i kako živi. U današnjem svijetu za novodošle, prihvatiti, upoznati i priznati znači upoznati i poštivati zakone, kulturu i tradiciju zemalja koje su ih primile. To znači isto tako razumjeti njihove strahove i shvaćanja budućnosti. I za domaće zajednice, prihvatiti, upoznati i priznati znači otvoriti se bogatstvu različitosti bez predrasuda, shvatiti mogućnosti i nade novodošlih, isto tako njihovu ranjivost i strahove.
Istinski susret s drugim ne zaustavlja se na prihvaćanju, nego nas potiče da se svi zauzmemo za tri stvari koje sam istaknuo u poruci za ovaj Svjetski dan: zaštititi, promicati i integrirati – rekao je papa Franjo i napomenuo – u istinskom susretu s bližnjim hoćemo li moći prepoznati Isusa Krista koji traži da ga se prihvati, zaštiti, da mu se pomogne ići naprijed i integrirati?
Kako nas uči evanđeoska prispodoba o općem sudu: Gospodin je bio gladan, žedan, gol, bolestan, stranac i u zatvoru, neki su mu pomogli, neki nisu. Taj je istinski susret s Kristom izvor spasenja koje mora biti naviješteno i doneseno svima, kako nam to pokazuje apostol Andrija. Nakon što je objavio bratu Šimunu: „Našli smo Mesiju“, Andrija ga vodi Isusu kako bi doživio isto iskustvo susreta.
Nije lako ući u kulturu drugoga, ući u prilike osoba koje su drugačije od nas, shvatiti misli i iskustva – priznao je Papa i rekao – zato često odbacujemo susret s drugim i gradimo barijere kako bismo se branili. Domaće se zajednice često boje da će novopridošlice ometati red koji je uspostavljen, da će ukrasti nešto od onoga što se mukom izgradilo. I novopridošli imaju strahove, boje se suočiti, boje se osude, diskriminacije i neuspjeha.
To su s ljudske točke gledišta opravdani strahovi, utemeljeni na posve razumljivim sumnjama – potvrdio je Sveti Otac i upozorio – imati sumnje i strahove nije grijeh. Grijeh je dopustiti da ti strahovi određuju naše odgovore, da uvjetuju naše izbore, da dovode u opasnost poštivanje i velikodušnost, da hrane mržnju i odbacivanje. Grijeh je odbaciti susret s drugim, susret s drugačijim, susret s bližnjim koji je u stvari povlaštena prilika za susret s Gospodinom.
Iz tog susreta s Isusom prisutnim u siromašnima, odbačenima, prognanima i tražiteljima azila, proizlazi naša današnja molitva – rekao je na kraju svoje propovijedi papa Franjo i zaključio - to je uzajamna moliva; selioci i izbjeglice mole za domaće zajednice, domaće zajednice mole za novopridošle i za doseljenike koji su ovdje već duže vrijeme. Majčinskom zagovoru Presvete Djevice Marije povjeravamo nade svih selilaca i izbjeglica u svijetu i očekivanja zajednica koje ih prihvaćaju kako bi u skladu s najvišom božanskom zapovijedi ljubavi, naučili svi ljubiti drugoga, stranca, kao što ljubimo sebe same.
Na početku našeg hoda vjere jest susret s Gospodinom – istaknuo je papa Franjo u svojem današnjem podnevnom nagovoru na Trgu svetoga Petra. Sveti je Otac podsjetio da i današnja liturgija, kao i ona na svetkovinu Bogojavljenja i blagdan Krštenja Gospodinova, predlaže temu očitovanja Gospodinova.
Napomenuo je kako je ovaj put Ivan Krstitelj taj koji svoje učenike upućuje na Isusa kao Jaganjca Božjega, pozivajući ih tako da ga slijede. Isto vrijedi i za nas: onoga koga smo razmatrali u otajstvu Božića, sad smo pozvani slijediti u svakodnevnom životu – rekao je Papa te nastavio – Današnje nas Evanđelje savršeno uvodi u vrijeme kroz godinu, vrijeme koje služi za oživljavanje i potvrđivanje našeg puta vjere u svakodnevnom životu, u dinamici koja se kreće između bogojavljenja i učeništva, očitovanja i poziva.
Papa Franjo je potom kazao da današnji evanđeoski odlomak ukazuje na bitne karakteristike hoda vjere učenikâ svih vremena, pa tako i nas, počevši od pitanja „Što tražite?“ (Iv 1,38), koje je Isus uputio dvojici koja su ga zatim, potaknuta od strane Ivana Krstitelja, počela slijediti. To je isto pitanje koje je na uskršnje jutro Uskrsli uputio Mariji Magdaleni: „Ženo, koga tražiš?“ (Iv 20,15). Svatko je od nas, kao ljudsko biće, u potrazi za nečim: za srećom, ljubavlju, dobrim i punim životom. Bog Otac nam je dao sve to u svome Sinu Isusu – kazao je Papa.
U toj je potrazi temeljna uloga istinskog svjedoka, osobe koja je prva obavila put i susrela Gospodina – nastavio je Sveti Otac – U Evanđelju je Ivan Krstitelj taj svjedok. Iz tog razloga on može usmjeriti učenike prema Isusu koji ih potom uključuje u novo iskustvo govoreći im: „Dođite i vidjet ćete“ (Iv 1,39).
Papa Franjo je kazao da ta dvojica učenika više nisu mogla zaboraviti ljepotu tog susreta, do te mjere da evanđelist zapisuje vrijeme: „Bila je otprilike deseta ura“, odnosno 16 sati. Samo osobni susret s Isusom rađa put vjere i učeništva – rekao je Papa te dodao – Možemo imati mnoga iskustva, ostvariti mnoge stvari, uspostaviti odnose s mnogim osobama, ali samo susret s Isusom, u onaj sat koji je Bogu poznat, može dati osjećaj punine našem životu i učiniti plodnima naše projekte i inicijative.
Nije dovoljno stvoriti sliku Boga koja je utemeljena na čuvenju; potrebno je krenuti u potragu za božanskim Učiteljem i otkriti gdje stanuje – istaknuo je Sveti Otac te nastavio – Pitanje koje su dvojica učenika postavila Isusu: „Gdje stanuješ?“, posjeduje snažan duhovni smisao: očituje želju da se sazna gdje stanuje Učitelj kako bi se moglo biti s Njim.
Život vjere se sastoji u žarkoj želji da budemo s Gospodinom i, prema tome, u stalnoj potrazi za mjestom gdje On stanuje. Pozvani smo nadvladati uobičajenu i očitu religioznost, oživljavajući susret s Isusom u molitvi, razmatranju Riječi Božje i učestalim primanjem sakramenata kako bismo bili s Njim i donosili plod zahvaljujući Njemu, Njegovoj pomoći, Njegovoj milosti.
Tražiti, susresti, slijediti Isusa: to je put – objasnio je papa Franjo te nagovor zaključio sljedećim riječima – Neka nas Blažena Djevica Marija podupire u tom smislu kako bismo slijedili Isusa, da bismo išli i bili tamo gdje On prebiva, kako bismo slušali Riječ života, da bismo se držali Onoga koji oduzima grijeh svijeta, kako bismo u Njemu pronašli nadu i duhovni poticaj.
Sveti je Otac nakon molitve Anđeoskog pozdravljenja kazao da se danas obilježava Svjetski dan selilaca i izbjeglica, podsjetivši kako je jutros slavio svetu misu sa seliocima i izbjeglicama koji borave u Rimskoj biskupiji. U svojoj sam poruci za ovaj Dan istaknuo da su migracije danas znak vremena – kazao je Papa te nastavio – Svaki stranac koji pokuca na naša vrata prilika je za susret s Isusom Kristom, koji se poistovjećuje s primljenim i odbačenim strancem svakog doba (usp. Mt 25,35-43). […]
U tome smislu želim potvrditi da se naš zajednički odgovor može uobličiti s četiri glagola utemeljenih na načelima Crkvenog nauka: prihvatiti, zaštititi, promicati i integrirati. Potom je najavio da će se iz pastoralnih razloga Svjetski dan selilaca i izbjeglica ubuduće obilježavati druge nedjelje rujna. Tako će se sljedeći, 105. svjetski dan selilaca i izbjeglica, obilježiti 8. rujna 2019.
Papa Franjo je osim toga podsjetio kako sutra kreće na svoj apostolski pohod Čileu i Peruu, pozivajući vjernike da ga prate svojom molitvom, te je zaključio pozdravljajući sve prisutne hodočasnike, vjernike i posjetitelje.