Desetine kršćana i dalje u zatočeništvu nakon napada i otmice na Božić

Deseci otetih kršćana još uvijek se nalaze u zatočeništvu nakon božićnog terorističkog napada na selo Angwan Aku u Kaduni, državi koja se nalazi na sjeveru Nigerije, javlja nedjelja.ba.

Na Božić, 25. prosinca 2022., militantni pastiri, koji pripadaju plemenu Fulani, i pridruženi im teroristi, napali su selo Angwan Aku, ubivši jednu osobu i otevši 53. U izvješću je citiran očevidac koji je rekao: "Misa je trebala započeti kada su napadači stigli u selo vozeći se na motorima i povremeno pucajući. Ubili su jednu osobu te oteli 53 kršćanina".

U utorak, 10. siječnja, u intervjuu za ACI Africa vlč. Justine John Dyikuk potvrdio je napad na Božić. "Dobili smo tužnu vijest o napadu na Božić na selo Angwan s desecima otetih i jednom ubijenom osobom", rekao je vlč. Dyikuk napomenuvši kako je do sada nekolicina otetih uspjela pobjeći svojim otmičarima.

Tri razloga masakra

Naglasio je kako su pastiri Fulani, i drugi neidentificirani banditi, također organizirali napade na sela Mallagum i Kagoro u državi Kaduna nekoliko dana prije Božića tijekom kojih je ubijeno 40 kršćana u selu Mallagum, a tri kršćanina izgubila su život tijekom napada na Kagoro 23. prosinca. Potvrđujući napade na dva nigerijska sela vlč. Dyikuk je za ACI Africa rekao: "Više od 102 kuće i obrađene njive su spaljene, a mnogi su raseljeni u zajednicama u južnom području Kaduna."

"Teroristi su imali sofisticirano oružje", dodao je nigerijski katolički svećenik i objasnio neke od razloga za učestale napade u najmnogoljudnijoj afričkoj državi: "Lokalci sumnjaju da su napadnuti iz tri razloga: prvi je taj što su kršćani: katolici, evangelisti i baptisti; drugi zato što napadači žele nanijeti ekonomsku štetu u regiji i treći su razlog održavanje općih izbora 2023. zbog kojih žele preplašiti ljude Južne Kadune."

Više od desetljeća krvavih napada

Inače, Nigerija proživljava nesigurnost još od 2009. kada se pojavila skupina Boko Harama s ciljem pretvaranja te zapadnoafričke zemlje u islamsku državu. Od tada je ova teroristička organizacija orkestrirala neselektivne terorističke napade na različite ciljeve, uključujući vjerske i političke skupine, kao i pojedinačne civile.

Sigurnosna situacija dodatno se zakomplicirala sudjelovanjem pretežno muslimanskih Fulani stočara koji su se često sukobljavali s kršćanskim poljoprivrednicima želeći hraniti svoju stoku plodovima tuđega rada na njivama.

Sanduci s tijelima ubijenih nakon jednog od prosinačkih napada na kršćansko selo

Vlč. Dyikuk je na kraju u vezi sa sigurnosnim izazovom u Nigeriji rekao: "Nije jasno može li vlada riješiti problem jer za to nedostaje političke volje. Sigurnosne agencije mogu se nositi s problemom, ali im se mora dati zapovijed s vrha".

Prokomentiravši etničko čišćenje koje se događa u Južnoj Kaduni istaknuo je kako se problem može riješiti ako se nazove ispravnim imenom te ako sve zainteresirane strane, vlada, lokalni vođe, političari, vjerski vođe, žene i mladi surađuju kako bi pružili obavještajne podatke sigurnosnim agencijama. Dodao je kako je situacija teška jer teroristi koriste gerilsku taktiku udari i bježi te se vojska i zaštitari bore se pseudoneprijateljem.

Kao rješenje problema vlč.Justine je istaknuo domoljublje prema naciji prije svega i nepodilaženje vjerskim i etničkim podjelama, što bi dovelo do kraja nesigurnost u Južnoj Kaduni, a time i Nigeriji.