medjugorje shop 3

Južni Sudan. Papa: Odložite oružje mržnje, ljubav mijenja povijest

Na misi u Jubi, posljednjem događaju njegova apostolskoga putovanja u Afriku, papa Franjo je potaknuo južnosudanske kršćane da budu sol koja će začiniti zemlju bratskim okusom evanđelja, da pokažu ljepotu zajedničke izgradnje pomirene budućnosti. Blaženstva daju dobar okus i društvu, napomenuo je. Na misi su bili prisutni također nadbiskup Welby, moderator Greenshields i predsjednik Kiir

Budite sol zemlje koja se velikodušno širi i topi da začini Južni Sudan bratskim okusom Evanđelja i svijetle kršćanske zajednice koje bacaju svjetlo dobra na sve i pokazuju da je lijepo i moguće živjeti besplatnost, imati nadu, graditi zajedno pomirenu budućnost – želja je kojom je papa Franjo pozdravio kršćane mučeničkoga Južnog Sudana, u Jubi, u propovijedi na misi slavljenoj u mauzoleju Johna Garanga, na kojoj se okupilo više od 100.000 vjernika.

Odložite oružje mržnje kako biste posegnuli za ljubavlju

Papin je poziv, u ime Isusa, njegovih blaženstava, da se odloži oružje mržnje i osvete i posegne za molitvom i ljubavlju, te da se na rane stavi sol oprosta, koja peče ali liječi. Na oltaru, uz kardinale i biskupe iz Papine pratnje, sjedili su suputnici na tom hodočašću mira; primas Anglikanske Crkve nadbiskup Justin Welby, te moderator Opće skupštine Škotske Crkve Iain Greenshields. Na slavlju je sudjelovao i predsjednik Republike Salva Kiir.

Biti sol zemlje i svjetlost svijeta

Sveti se Otac u propovijedi osvrnuo na Evanđelje Pete nedjelje kroz godinu, odnosno na odlomak iz Matejeva Evanđelja u kojemu Isus potiče učenike da budu sol zemlje i svjetlost svijeta. Međutim, uvod je posvetio riječima svetoga Pavla apostola, iz drugoga čitanja, koje je uputio Korinćanima: „…ne htjedoh među vama znati što drugo osim Isusa Krista, i to raspetoga“.

„Isus vas poznaje i voli“

Papa je podsjetio kako je Krist, Bog ljubavi, svojim križem donio mir. On, raspet u životu mnogih od vas; Isus Uskrsli, pobjednik nad zlom i smrću – kazao je te dodao da je došao k njima u Južni Sudan da im ga navijesti, da ih učvrsti u njemu, jer Kristov navještaj je navještaj nade.

On, naime, poznaje tjeskobu i očekivanja koje nosite u srcu, radosti i nevolje koje obilježavaju vaš život, tame koje vas tište i vjeru koju, poput pjesme u noći, uzdižete Nebu. Isus vas poznaje i voli.

Blaženstva i društvu daju „dobar okus“

Ostajući u Kristu ne trebamo se bojati, jer će se i za nas svaki križ pretvoriti u uskrsnuće, svaka tuga u nadu, svaki jauk u ples – istaknuo je rimski biskup, a potom se zadržao na Isusovim riječima u Matejevu Evanđelju, te podsjetio kako se Učitelj koristi slikom „soli zemlje“, simbolom mudrosti, odnosno vrline koja se ne vidi, ali koja daje okus životu, neposredno nakon što je svojim učenicima objavio blaženstva. Shvaćamo, dakle, da su oni sol kršćaninova života – objasnio je te ukratko podsjetio – da bismo bili blaženi, odnosno potpuno sretni, ne smijemo težiti tome da budemo jaki, bogati i moćni, nego ponizni, krotki i milosrdni; ne činiti nikome zla, nego biti mirotvorci za sve. To je ono što daje okus zemlji u kojoj živimo.

Imajmo to na pameti: ako blaženstva provodimo u djelo, ako uosobljujemo Isusovu mudrost, ne dajemo dobar okus samo svojem životu, nego i društvu, zemlji u kojoj živimo.

Spriječite da prevlada pokvarenost zla

Ali sol – nastavio je Papa – osim što daje okus, ima još jednu ulogu, bitnu u Kristovo vrijeme, a to je da čuva hranu da se ne pokvari. Zato se u to doba, svaki put kad bi se Gospodinu prikazivao prinos, stavljalo i malo soli. To je podsjećalo na prvotnu potrebu očuvanja veze s Bogom, zato što je On nama vjeran, njegov je savez s nama neraspadljiv, nepovrediv i trajan. Zato je Isusov učenik svjedok saveza koji je On sklopio i koji slavimo na svakoj misi.

U davna vremena, kad su ljudi ili narodi uspostavljali međusobno prijateljstvo, često su kod njegova sklapanja razmjenjivali malo soli. Mi, kršćani, koji smo sol zemlje,

pozvani smo svjedočiti savez s Bogom u radosti, sa zahvalnošću, pokazujući da smo osobe sposobne stvarati veze prijateljstva, živjeti u bratstvu, graditi dobre međuljudske odnose, kako bi se spriječilo da prevladaju pokvarenost zla, bolest podjela, prljavština nepoštenog poslovanja, pošast nepravde.

Prinos nas, kršćana, u mijenjanju povijesti

Papa je zahvalio južnosudanskim kršćanima što su sol zemlje u toj zemlji, te ih potaknuo da, kada se pred nasiljem i nepravdom osjete malenima i nemoćnima, pokušaju pogledati sol i njezina sitna zrnca; to je mali sastojak koji se u tanjuru otopi, ali upravo tako daje okus cijelom sadržaju.

Tako, mi kršćani, unatoč tome što smo krhki i maleni, pa i kad nam se naše snage čine beznačajnima pred veličinom problema i slijepim bijesom nasilja, možemo dati odlučujući prinos kako bi se povijest promijenila.

Stavimo na rane sol oprosta, koja peče ali liječi

Zbog toga se mi, Kristovi učenici ne možemo povući – objasnio je papa Franjo – jer bez onoga malog, bez onoga našeg malog dijela, sve gubi okus. Krenimo od tog malog, od onoga što se ne pojavljuje u povijesnim knjigama, ali mijenja povijest.

U ime Isusa, njegovih blaženstava, odložimo oružje mržnje i osvete i posegnimo za molitvom i ljubavlju; nadiđimo odbojnosti i averzije koje su s vremenom postale kronične i mogle bi učiniti da se plemena i etničke skupine okrenu jedni protiv drugih; naučimo stavljati na rane sol oprosta, koja peče ali liječi.

Stoga, i ako srce krvari zbog pretrpljenih nepravdi, odrecimo se jednom zauvijek toga da na zlo odgovaramo zlom, i bit će nam dobro u srcu. Ljubimo jedni druge iskreno i velikodušno, kao što Bog čini s nama i čuvajmo dobro koje smo mi sami, ne dopustimo da nas zlo pokvari! – potaknuo je Papa.

Osvijetlimo svojim životom gradove u kojima živimo

Govoreći potom o svjetlu, papa Franjo je istaknuo kako mi, prihvaćajući Kristovo svjetlo, svjetlo koje je Krist, postajemo sjajni, širimo Božje svjetlo! Ali Isus traži također da naše svjetlo ne bude stavljeno ispod posude, koja na kraju gasi plamen svjetiljke. Mi, njegovi učenici, pozvani smo svijetliti poput grada na gori, poput svjetiljke čiji se plamen ne smije ugasiti. Od nas se traži da svojim životom i svojim djelima osvjetljujemo gradove, sela i mjesta u kojima živimo, ljude s kojima se susrećemo, aktivnosti koje obavljamo.

Svijetle kršćanske zajednice za pomirenu budućnost

Svi moraju moći vidjeti naša dobra djela – napomenuo je Papa – jer, vidjevši ih, podsjeća nas Isus, otvorit će se Bogu s čuđenjem i dati mu slavu. Krist od nas traži da gorimo ljubavlju; ne smije se dogoditi da se naše svjetlo ugasi, da iz našeg života nestane kisika ljubavi, da djela zla oduzmu čisti zrak našem svjedočanstvu. Južni Sudan, ta prelijepa i izmučena zemlja, treba svjetlo koje ima svatko od vas, odnosno svjetlo koje svatko od vas jest! – istaknuo je Sveti Otac.

Želim vam da budete sol koja se velikodušno širi i topi kako bi začinila Južni Sudan bratskim okusom evanđelja; da budete svijetle kršćanske zajednice koje poput gradova na gori, bacaju svjetlo dobra na sve i pokazuju da je lijepo i moguće živjeti besplatnost, imati nadu, graditi svi zajedno pomirenu budućnost.

Zanima te i ovo?