Kršćani postaju meta i mafijaških napada

Vijeće katoličkih biskupa Kerale apelira na Ujedinjene narode da poduzmu odlučne korake kako bi zaštitili kršćane u Indiji i Pakistanu od napada sektaških skupina koji su sve učestaliji u obje države, prenosi nedjelja.ba.

Nakon nedavnih napada na kršćanske domove i crkve u Jaranwalu u pakistanskoj pokrajini Punjab, te nemira koji se nastavljaju protiv kršćana u državi Manipur u sjeveroistočnoj Indiji, Vijeće katoličkih biskupa u Kerali apeliralo je na intervenciju Ujedinjenih naroda kako bi se zaustavilo ponavljanje u objema državama.

„Kršćani sve više postaju meta nemira i mafijaških napada u Indiji i Pakistanu“, istaknulo je katoličko tijelo u priopćenju, kako prenosi Vatican News.

Nasilje, koje traje više od tri mjeseca u Manipuru, odnijelo je gotovo 200 života i raselilo preko 50 000 ljudi. Zabilježeno je više od desetak slučajeva zločina nad ženama tijekom nemira koji su također doveli do spaljivanja stotina crkava i drugih kršćanskih institucija, uključujući i škole.

To su pokazali i nedavni napadi na kršćane u Pakistanu, koji su, osim što su diskriminirani, često žrtve zlouporabe kontroverznih zakona o bogohuljenju kojima se kažnjavaju pojedinci za navodno vrijeđanje islama i proroka.

Kršćani čine oko 2,3% od 1,4 milijarde ljudi u Indiji, uglavnom Hindusa, dok u većinski muslimanskom Pakistanu kršćani čine 1,5% stanovništva.

U priopćenju Vijeća katoličkih biskupa Kerale stoji da je apel upućen Ujedinjenim narodima da poduzmu odlučne korake kako bi zaštitili kršćane u Indiji i Pakistanu.

Apel je također objavljen uoči Međunarodnog dana sjećanja na žrtve nasilja temeljenog na vjeri ili uvjerenju koji se obilježava svake godine 22. kolovoza. Taj je dan uveden rezolucijom Opće skupštine UN-a 2019. u sklopu nastojanja da se podupru ljudska prava vezana uz slobodu vjere.

Proglašenjem Međunarodnog dana Opća skupština UN-a podsjetila je da države imaju primarnu odgovornost promicati i štititi ljudska prava, uključujući ljudska prava pripadnika vjerskih manjina, te njihovo pravo na slobodno ispovijedanje vjere.