Prema prvom policijskom izvješću Kashifa Masiha oteli su, teško mučili i ubili Areeb Babar, Ijaz Ikramullah i pet neidentificiranih naoružanih muškaraca, navodno po nalogu Malika Irfana, bivšeg policajca, a zbog lažne optužbe za krađu mobitela. Napadači su Masiha tukli palicama, udarali ga u glavu i oči te zabijali čavle u noge. Neposredno prije smrti, Masih je dao izjavu u kojoj je identificirao svoje napadače, prenosi nedjelja.ba.
Masih je radio za Malika Irfana posljednje tri godine, a nakon incidenta uhićen je te zadržan u pritvoru gdje je i mučen. Njegov brat, Riyasat Masih, napomenuo je da pretragom njihove kuće nisu pronađeni ukradeni predmeti. Slučaj je trenutno pod istragom.
Zagovornik prava manjina Joseph Janssen oštro je osudio napad, ističući sustavni obrazac nasilja mafijaškog stila, vjerskog progona i nemara države u Pakistanu. „Ovo nije izolirani incident“, rekao je, referirajući se na nedavno mučenje i smrt drugog kršćanina, 28-godišnjeg Asifa Masiha. „Takva brutalnost ne događa se bez sustavnih propusta. Pakistan mora ispuniti svoje međunarodne obveze u području ljudskih prava i osigurati da takva djela ne ostanu nekažnjena“, kazao je Janssen naglasivši duboko ukorijenjenu kulturu nekažnjavanja, gdje počinitelji unutar policijskih snaga i elitnih krugova djeluju bez straha od posljedica. „Kada sama provedba zakona postane oruđe mučenja, a značka postane dozvola za ubijanje, pravda prestaje biti pravda - postaje selektivna tiranija“, rekao je Joseph, prenosi zenit.org.
Obitelj Kashifa Masiha sada se boji odmazde i traži zaštitu od države, budući da glavni optuženik uživa značajan društveni i politički utjecaj, što bi moglo ometati pravni postupak. Pakistan je napravio neke značajne zakonodavne korake; međutim, zakon protiv mučenja i smrti u pritvoru još nije donesen, što ga čini nedjelotvornim. „Zakoni na papiru ne znače ništa kada se pravosudni sustav savija pred moći i ušutkava nemoćne“, rekao je branitelj ljudskih prava Ashik Naz. U zajedničkoj izjavi, aktivisti su ponovili: „Nijedan čin, nijedna značka, nijedna uniforma ne bi smjela nikoga staviti iznad zakona.“
Inače, američki State Department službeno je Pakistan proglasio „zemljom od posebne zabrinutosti“ zbog teških kršenja vjerskih sloboda i duboko ukorijenjenih obrazaca zlostavljanja. To uključuje izvansudska ubojstva, mučenje u pritvoru, suzbijanje civilnog društva i medija, uznemiravanje branitelja ljudskih prava, diskriminirajuće zakone o bogohuljenju usmjerene na vjerske manjine, široko rasprostranjeno nekažnjavanje počinitelja i upornu neaktivnost ili sudioništvo države.