Schreiber, koji je u ponedjeljak sudjelovao kao gost na zajedničkom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine u Zagrebu, za Hrvatsku katoličku mrežu naglasio je izvrsnu suradnju s tim dvjema biskupskim konferencijama…
„Suradnja s Hrvatskom biskupskom konferencijom i Biskupskom konferencijom BiH funkcionira izvrsno“, rekao je.
To se, prema njegovim riječima, odnosi na suradnju s nacionalnim ravnateljem Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu Tomislavom Markićem, kao i na procese imenovanja hrvatskih dušobrižnika u Njemačkoj…
„U tom sam pogledu, to sam danas rekao i biskupima, vrlo zahvalan za tu uzornu suradnju, uključujući i formalni kontekst“, dodao je Schreiber.
Njemačka biskupska konferencija nedavno je objavila Smjernice za dušobrižništvo na drugim jezicima i obredima, u kojima se potiče snažnija integracija katolika migranata u mjesnu Crkvu u Njemačkoj. Hrvati u Njemačkoj ubrajaju se među najbolje integrirane skupine stranaca, a istodobno hrvatske katoličke misije za njih predstavljaju kutke zavičaja.
Schreiber poručuje kako nove smjernice „žele izričito nastaviti s praksom da postoje mjesta na kojima se Hrvati u Njemačkoj osjećaju doma i udomaćeni su u Crkvi. U smjernicama piše da su potrebni vlastiti prostori, konkretno to su zajednice na materinskom jeziku u Njemačkoj i zajednički prostori gdje ljudi iz zajedničke kulturološke pozadine, sa zajedničkim materinskim jezikom mogu zajedno slaviti liturgiju, zajedno moliti, gdje zajedno mogu razgovarati i slaviti.
Njemački nacionalni ravnatelj za dušobrižništvo na drugim jezicima i obredima nada se da će nove smjernice Njemačke biskupske konferencije dovesti i do odgovarajućih konkretnih mjera u njemačkim biskupijama…
„Prilike u biskupijama vrlo su različite, vrlo je različit i strukturni raspored zajednica na materinskim jezicima u biskupijama. Utoliko se na razini biskupske konferencije nije moglo detaljno odrediti kako bi nešto trebalo ubuduće izgledati. To je sad provedbeni rad u biskupijama koji ćemo u idućim tjednima, mjesecima i godinama pratiti i podupirati. Dakle, vjerujem i nadam se da će biti konkretnih provedbenih koraka“, zaključio je.
Schreiber je naposljetku u razgovoru za Hrvatsku katoličku mrežu izrazio želju da Hrvati katolici kao zajednica u Njemačkoj daju snažniji pečat mjesnoj Crkvi u toj zemlji…
„Hrvatske zajednice u Njemačkoj vrlo su žive. Mislim da Hrvati vjernici koji žive u Njemačkoj daju pečat Crkvi i, što je cilj ovih smjernica, želimo poticati da budu vidljiviji u Crkvi općenito“.
Hrvati pritom, naglasio je, imaju vrlo važnu ulogu jer su „velika skupina, treća po veličini katolička migrantska skupina u Njemačkoj i vrlo su vitalna skupina, s velikim udjelom u bogoslužju, s velikom pobožnošću i bilo bi šteta kad bi bili na rubu Crkve u Njemačkoj“.
Njemačka biskupska konferencija želi Hrvate privući u središte Crkve u toj zemlji: “Oni trebaju i tome se nadamo, više nego dosad davati pečat Crkvi u Njemačkoj i preuzeti odgovornost u Crkvi i time suoblikovati Crkvu u Njemačkoj“.