‘Portreti 30 žena, svaka revolucionarka na svoj način. 30 žena koje su same ispisale svoje sudbine i promijenile svijet: ratnica Apača, holivudska zvijezda, svjetioničarka, kozmonautkinja, carica. Tko god bile i odakle god dolazile, te su drske dame željele srušiti predrasude’, opisuje ovu seriju IMDB.
‘Christine Jorgensen, nevoljko dama, 1926.-1989.’, epizoda je prikazana u subotu, a koja je izazvala reakcije na društvenim mrežama.
Reakcija: ‘Ispiranje dječjeg mozga’
‘Klasično ispiranje dječjeg mozga, reprizirano danas nekoliko puta na HRT3! Uredniku Oscara dodijeliti’, objavio je jedan od korisnika uz dio iz videa.
Upit HRT-u
Narod.hr poslao je upit javnoj televiziji koja od RTV pristojbe hrvatskih građana godišnje prikupi oko 1,25 milijardi kuna, tko je odabrao crtanu seriju ‘Drske djevojke’ za prikazivanje na javnoj televiziji i prema kojim kriterijima, kojoj skupini gledatelja je ona namijenjena, koliko je potrošeno za nabavu ovog serijala, jesu li pri odabiru vodili računa da je u serijal uključena epizoda u kojoj je kao djevojka prikazan muškarac koji ‘promijenio spol’…Pitali smo ih i zašto nisu vodili računa da epizoda ne bude prikazana iza dječjeg programa Juhuhu.
HRT: Serijal je namijenjen ‘općoj populaciji iznad 8 godina’
S HRT-a su nam u ponedjeljak odgovorili da serijal ‘Drske djevojke’ (Brazen) , snimljen prema stripu Culottees, a koji govori o snažnim ženama koje su mijenjale povijest emitiraju u ‘Ženskom mjesecu’, kako su, kažu, nazvali ovaj ožujak na Trećem – te u sklopu kojega svakoga dana emitiraju nekoliko puta jednu epizodu.
‘Konkretno, u animiranoj epizodi, emitiranoj u subotu, 18. ožujka na HRT3 (nekoliko puta, u intervalu između 13:52 i 18:20 sati – dakle, nakon što u 13 sati završi Dječji program), a koju spominju i na društvenim mrežama, riječ je o Christine Jorgensen (1926.), američkoj glumici koja je postala prva hollywoodska glumica koja je javno progovorila o promjeni spola’, kažu s Prisavlja.
Napominju da je serijal namijenjen ‘općoj populaciji iznad 8 godina – i da nije emitiran u sklopu dječjeg programa Juhuhu.
‘Također, uredništvo HTV-a naglašava da riječ je o visoko kvalitetnom sadržaju koji promiče temeljne vrijednosti kao što su sloboda, ravnopravnost, suživot, vjersku i rasnu toleranciju, borbu za ljudska prava itd. Svaka epizoda obrađuje neku stvarnu ženu – koja je u svom polju djelovanja na neki način imala pionirsku ulogu, a zbog čega danas žene imaju jednaka prava (od obrazovanja do prava glasa ili jednake plaće). Serijal ne samo da ne vrijeđa osjećaje gledatelja, već naprotiv, na sofisticiran i zabavan način prikazuje crtice iz povijesti koje su dovele do ovog našeg trenutka u kojem napokon svi, barem u demokratskim društvima, uživamo jednake slobode’.
Napomenimo da ograničenje sadržaja na populaciju stariju od osam godina – nije navedeno tijekom emitiranja emisije
Kako je prikazana Christine Jorgensen?
U navedenoj epizodi serije navodi se da je Christine po rođenju ‘proglašena dječakom’ i nazvana George. Prikazuje se kako 1945. George služi vojni rok, ali je ‘izoliran i pati’.
Prikazana je i njegova ‘promjena spola’, kao i dobivanje dokumenata. Opisuju je kao ‘simbol napretka medicine’, ali i kako je sve to postalo njezina “noćna mora”. Piše knjigu i postaje pjevačica i predstavnica ‘transrodnih osoba’, navodi se u epizodi.
Tko je Christine Jorgensen?
1950-ih godina je u medijima odjeknula vijest o bivšem vojniku koji je ‘promijenio spol’ i postao ‘poznata aktivistica’ Christine Jorgensen.
Naime, George je bio prva osoba koja je postala široko poznata u SAD-u po tome što je ‘promijenila spol’.
Jorgensen je unovačen u američku vojsku tijekom Drugog svjetskog rata. Nakon toga istraživao je o operaciji ‘promjene spola’ i otputovao u Europu, gdje je u Kopenhagenu dobio dopuštenje da se podvrgne nizu operacija počevši od 1952.
Tranzicija je bila tema naslovnice New York Daily Newsa. Odmah je postala slavna osoba i to koristila do kraja svog života kako bi zagovarala ‘transrodnost’.
Objavila je autobiografiju 1967.
Umrla je od raka mokraćnog mjehura i pluća 3. svibnja 1989. u dobi od 62 godine.