Veliki petak u Međugorju

Veliki petak označava spomen na Kristovu smrt, pa stoga toga dana nema i ne može biti mise, nego se upriličuju obredi Velikoga petka koji je u međugorskoj crkvi započeo u 18 sati, a ispovijed je bila od 16,00 do 17,30 sati.

Liturgijska boja je crvena, znak mučeničke smrti. Posebno je svečan početak, koji počinje u tišini, bez pjesme, a na način da svećenik, kada dođe do oltara, klekne ili legne okrenut licem prema dolje, te se u sebi moli. Taj obred prostracije za mnoge je vjernike najpotresniji i najznakovitiji i u tom bi ga smislu svakako valjalo njegovati, jer pokazuje kolika snaga i rječitost može biti u tišini i u gestama.

I na Veliki petak se, kao i na Cvjetnicu, čita ili pjeva Muka, s tim da je ona uvijek po Ivanu. Za Veliki je petak znakovita i posebna sveopća molitva, u kojoj se moli za razne potrebe i osobe.

Posebno emotivan trenutak je vezan uz obred ljubljenja križa, a koji započinje tako da se donese platnom prekriveni drveni križ i u tri koraka postupno otkriva, uz pjevanje svećenika, svaki puta višim glasom, zazivom: Evo drvo križa na kom Spas je svijeta visio, na što narod u šutnji poklekne, te uzvraća pjevajući: Dođite, poklonimo se! Nakon toga svećenik i ministranti pokleknu i poljube križ, a potom to čine i svi ostali vjernici. Za to se vrijeme pjevaju tzv. prijekori, odnosno pjesme koje označavaju tužbe raspetog Krista za nezahvalnost puka (npr. Puče moj, što učinih tebi…).

Zaključni dio obreda Velikoga petka čini pričest, a s obzirom da je Krist umro, razumljivo je da će se to učiniti s hostijama koje su posvećene na Veliki četvrtak.

Danas na Veliki petak, od samoga jutra u Međugorju mogao se primjetiti veliki broj župljana i hodočasnika, kako se zapućuju ka Križevcu.

Kao i svako godine, tako je i danas, u 11 sati u podnožju Križevca započela pobožnost Križnoga puta pred mnoštvom kako domaćih tako i stranih hodočasnika obilježen je Veliki petak u Međugorju. U razmatranju Muke Gospodina našega Isusa Krista te u molitvi krunice vjernici se uspinju do samoga križa, gdje se u zahvalnosti pomole Isusu koji je dao život za nas. Križni put molitvom predvodio je naš župnik fra Marinko Šakota.

U nastavku pogledajte kako je to danas izgledalo: 

Označeno u