Uhićen još jedan biskup u Nikaragvi, mons. Mora Ortega

Nakon biskupa Rolanda Alvareza, u Nikaragvi je uhićen još jedan biskup, mons. Isidoro del Carmen Mora Ortega, biskup dijeceze Siuna, izvijestio je u četvrtak 21. prosinca Kathpress.

Policija i paravojne snage uhitile su 63-godišnjeg biskupa Ortegu i odvele ga na nepoznato mjesto, potvrdila je odvjetnica aktivistica za ljudska prava Martha Patricia Molina u srijedu po mjesnom vremenu za mrežni portal “100% Noticias”.

Uhićenje je, rekla je odvjetnica, povezano s biskupovom izjavom u propovijedi da Nikaragvanska biskupska konferencija “ostaje jedinstvena u molitvi za biskupa Alvareza i političke zatvorenike”. Takve se izjave u Nikaragvi smatraju zabranjenima.

Biskup Rolando Alvarez zatvoren je već 500 dana, a proljetos mu je izrečena presuda po kojoj je osuđen na 26 godina zatvora.

Biskup Mora Ortega uhićen je na putu u mjestu La Cruz de Rio Grande, gdje je namjeravao predvoditi dječju misu. Zajedno s njim uhićena su i dvojica bogoslova, Alester Saenz i Tony Palacio. Zasad nije poznato je li ih policija odvela u grad Matagalpu ili izravno u zatvor Chipote blizu glavnog grada Manague, poznat po mučenju. U tom se zatvoru nalazi i biskup Alvarez, koji se smatra najpoznatijim kritičarem diktature Manuela Ortege.
U propovijedi zbog koje je uhićen, biskup Mora je spomenuo i dijecezu Matagalpa na čelu koje je ranije bio biskup Alvarez, nazvavši ju “kamenolomom vjere”. Rekao je da unatoč šikaniranju i obeshrabrenjima i dalje ima mnogo ljudi koji su vjerni Crkvi i spremni na odgovornost. Biskupa Alvareza nazvao je “dobrim pastirom, koji život daje za svoje ovce”.
Uhićenje biskupa More dogodilo se u jeku sve većih napetosti i kršenja vjerskih sloboda u Nikaragvi, u kojoj je Crkva, prema istraživanju Moline, od 2018. doživjela ukupno 667 napada, od čega 205 u prvih osam mjeseci 2023. godine.

Najmanje 151 član Crkve bio je prisiljen otići u izbjeglištvo ili je pak protjeran iz zemlje, od toga 83 redovnice i 58 svećenika.

Ortegina vlada zatvorila je većinu vjerskih ustanova, među njima i isusovačko sveučilište u Managui, koje je optuženo za terorizam.